Botoks-İle-Diş-Gıcırdatma-Tedavisi

Botoks İle Diş Gıcırdatma Tedavisi

Botoks ile diş gıcırdatma tedavisi ile diğer tedavi yöntemlerine göre daha yüksek başarılı elde edilebiliyor. Kaslara zarar vermeden yapılan bu işlemde çiğneme ile ilgili sorun yaşamasına fırsat verilmeden kaslardaki aşırı çiğneme ve stres kuvveti ortadan kaldırılıyor. Bu kaslarda rahatlama sağlıyor. Yapılan botoks işlemi ile kas dokusundaki sinirler bloke ediliyor. Bu şeklide kaslardaki kasılma engelleniyor. Kaslar gereğinde fazla kasılmadığı içinde diş gıcırdatma rahatsızlığa daha ideal bir çözüm bulunmuş oluyor. 15- 20 dakika süren bu işlemin etkisi ortalama 4 ile 6 ay arasında devam ediyor. Hastanın botoks ile diş gıcırdatma tedavisinde kısa sürede etkili sonuçlar alması mümkündür.

Diş Gıcırdatmada Botoks Tedavisinin Etkileri Nelerdir?

Botoks ile diş gıcırdatma tedavisi ile bireylere daha kaliteli bir uyku ve çene yapısı elde edebilirsiniz. Diş gıcırdatma bruksizmden kaynaklanan bir diş problemidir. Bu problem zaman içerisinde diş minesi kaybına neden olur. Bunun dışında diş hassasiyeti artar. Dişler düzensizleşir. Hatta dişlerde çatlamalarda ortaya çıkabilir. Bunun dışında dişlerini sıkarak uyuyanlarda çene ağrısı şikayetleri görülebilir. Özellikle diş sıkarak uyuyanlarda çene kası kalınlaşır ve hipertrofisi de oluşabilir. Yapılan botoks tedavisi ile bruksizm, baş ağrıları ve çene ağrıları ortadan kaldırılır. Tedavi sonrasında oldukaç etkili bir rahatlama elde edilir. Diş gıcırdatma ve sıkmaya bağlı olarak ortaya çıkan çene hattının kalınlığı da botoks uygulaması ile yumuşatır. Aşırı kas aktivitelerinin oluşturduğu problemlerin tedavisinde oldukça etkili olan bu uygulamalar dişlerin ve diş etlerinin ağrılı yan etkilerini durdurur.

Diş Gıcırdatma Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks ile diş gıcırdatma tedavisi içerisinde küçük dozlar doğrudan masseter kasına enjekte edilir. Bu kas çeneyi hareket ettiren en büyük kastır. Bu şekilde dişlerin istemsiz gıcırdamasının önüne geçilir. Çenenin kenetlenmesini durduran bu uygulama ile kas olması gerektiği kadar güçsüzleştirilmiş olur. Kaslar botosk diş gıcırdatma uygulaması ile önemli ölçüde rahatlar. Gıcırdama nendeni ile dişlerde oluşan yıpranma ve aşınma da azalmış olur. Bu sorunlara bağlı olarak baş ve temporomandibular eklem ağrıları da ortaya çıkabiliyor. Yapılan botoks enjeksiyonu ile bu ağrılarda azalmış olur. Yüz ifadeleri ve çiğneme bu uygulamadan etkilenmez.

 

Dermatolog Doktor Fatma Yıldız'a
Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım