Burun-Dolgusu-Liquid-Rhinoplasty

Burun Dolgusu (Liquid Rhinoplasty)

Burun dolgusu ameliyatsız bir uygulamadır. Burnunda mutsuz eden şekil bozuklukları yaşayanlar için enjeksiyon ile hyaluronik asit içerikli dolgular yapılır. Bu işlem için bireyin kemik, kıkırdak ve deri yapısının tedavi ile uyumlu olması gereklidir. En çok burun dolgusu yaptıranlar arasında ince burun yapısı olanlar, burnunda şekil problemleri olanlar, burun üzerinde minik bir kemer bulunanlar, çok az burun ucu düşük olan kişiler yer alır. Yapılan dolgu ile burun ucu çok az yukarı kaldırılır, daha estetik bir görünüm elde edilmiş olur. Kadınlarda ve erkeklerde dolgu miktarı değişir. Ayrıca burun dolgusu tedavisi içerisinde kişinin yüz yapısına göre de dolgu miktarı ve yerleşimi farklı olacaktır.

Burun Dolgusunu Kimler Yaptırmalıdır?

Burun dolgusu 16- 18 yaşından itibaren herkese uygulanabiliyor. Burun yukarında kemeri yok etmek için çok fazla tercih edilen bu yöntem kemerin başlangıç ve bitiş yeri arasında daha düz bir geliş sağlar. Burnunda çok bariz eğrilik olanlar daha düz bir görüntü için doğal burun dolgusu yöntemini tercih edebilir. Önceden burun ameliyatı olanlarda yeteri kadar istediği sonucu alamamış ise bu uygulamayı kullanabilir. Özellikle ufak tefek sorunlar için tekrar ameliyat olmak istemeyenler için çok ideal bir uygulamadır. Minik burun dolgu uygulaması ile burunda istenilen estetik sağlanabilir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Burun dolgusu genel olarak bir yıl kadar etkisi sürer. Ancak burun bölgesi hareketli değildir. Bu nedenle çoğu zaman bu uygulamalar kalıcı olabiliyor. Tedavi sırasında hasta yatar ya da oturur konumda oluyor. Burun, alkollü bir solisyon ile temizleniyor. Anestezik kremler ve buz uygulamasından sonra uygulamaya başlanılıyor. Yapılan işleme rinoplasti deniliyor. Toplamda 3- 4 saat sürebiliyor. Genel olarak kalıcı burun dolgusu olmasa da işlemin kısa sürede yapılması, iyileşme süresinin kısa olması, sonuçlarının işlemin tamamlanması ile birlikte görülmeye başlanması tedavinin artıları arasında yer alıyor. Kırık burun onarımı, şiddetli eğrilik ya da daha rahat nefes almak için bu uygulama kullanılmaz. Hastalar burun dolgusu öncesi ve sonrası karşılaştırmaları yapabilir. Daha önce bu tedaviyi alan bireylerin fotoğrafları arasındaki farka göre karar verebilirler.

Dermatolog Doktor Fatma Yıldız'a
Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım