Dudak-Dolgusu

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu dudaklara hacim kazandırmak ya da dudak yapısını şekillendirmek amacı ile yapılır. Dudakların hem çevresine hem de iç kısmına dermal dolgu enjekte edilir. Bu işlem  bir estetik müdahaledir. Kullanılan dolgu maddesi ise hyalüronik asittir. Bu madde dokuları onarmasının yanında cildi pürüzsüz tutar. Aynı zamanda dudak yapısı ile de uyumludur. Hylüronik asit ile uygulanan dudak dolgusu yöntemi dudak estetiği metotları içerisinde en doğal seçenek olacaktır. Yaşlanma etkisi ile ciltte elastik doku azalır. Bu dokunun tekrar geri kazanılması için dudak dolgusu işlemi uygulanabilir. Hamilelerde, uçuk problemi olanlarda, iltihabi deri sorunu olanlar için ise bu işlem uygulanmaz.

Dudak Dolgusu Çeşitleri

Dudak dolgusu kalıcı ve geçici olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanmaktadır. Dudaklara verilmek istenen şekle göre de bu yöntemler faklı isimler alabiliyor. Kalıcı yöntemde dudaklara silikon uygulanıyor. Geçici dolgu işleminde ise farklı dolgu malzemeleri kullanılıyor. Bunlar arasında hyalüronik asit en çok tercih edilen dudak dolgusu malzemesi olacaktır. Farklı çeşit dolgularda bulunur. Afrodit tipinde dolgun dudaklar öne çıkarken Hera tipi dolgularda daha simetrik bir model baz alınır. Venüs tipi dolgularda daha sade ve doğal bir görünüm bulunuyor. Eros tipi dudak dolgusu çeşidi ise üst dudağı daha dolgun ve dışarı doğru kıvrık olması şekli baz alınır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu işleminden önce yüzün yapısına en uygun dudak şekli seçilir. Uygulamadan en az yarım saat önce işlemin acısız olarak yapılması için anestezik krem kullanılır. İnce uçlu iğneler yardımı ile dolgu maddesi enjekte edilir. Uygulama kısa sürede tamamlanır. Kolay ve acısız bir şekilde yapılmış olur. Herkes aynı dudak şekline sahip değildir. Bu nedenle kişiye özel dudak dolgusu metodu belirlenir. İşlem dudağın alt ve üst kısmında bulunan kırmızı olan kısma uygulanır. İşlemler farklı teknikler kullanılarak yapılır. Kısa bir süre içerisinde dudaklar belirginleşmeye başlar. Ortalama olarak 30 dakika süren dudak dolgusu operasyonu kalıcı bir uygulama değildir. Uygulama sonrasında hemen etkileri görülmeye başlanır. Hyalüronik asit ile yapılan dolgu en sağlıklı ve çokça kullanılan yöntemdir.

 

Dermatolog Doktor Fatma Yıldız'a
Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım