Kılcal-Damar-Tedavisi

Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damar tedavisi ile yüzdeki kırmızılık ve leke gibi sorunlara karşı başarılı sonuçlar alınabilir. Kılcal damalar ince damarların çapının büyümesi, yüzeye yakın ince bir çizgi oluşturması ve genişlemesi ile görünür olacaktır. Bu damarlanma toplumda oldukça yaygın olarak görülür. Yüzde ve bacaklarda daha sık görülen bu sorunlar vücudun herhangi bir bölgesinde de görülebilir. Özellikle yüzdeki kılcal damarlar bireyin psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Cildin hassa ve ince yapıda olması, akne rozase hastalığı, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması, radyasyon tedavileri, yaşlılık ve genetik faktörler, hematojik hastalıklar yüzde kılcal damarlar sorunu oluşmasına neden olur.

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kılcal damar tedavisi ışık tedavileri, lazer ile başarılı ve etkili bir şekilde yapılabiliyor. IPL, KTP Lazer ve 4D Lazer uygulamaları bu alanda en çok kullanılan yöntemlerdendir. Uygulama aşamasında lazer ışını kılcal damarlar boyunca uygulanıyor. İnce kılcal damarların çatlamasında lazerle kılcal damar tedavisi kullanılır. Lazer ışınlarının kullanılmasındaki hedef kanda yer alan oksihemoglobin olacaktır. Lazer ışınlarının kılcal damarlara gönderilmesi ile aşırı ısınma oluşur. Bu şekilde kılcal damarlar kaybolmaya başlar. Kalın damarlar ise daha kısa sürede iyileşebilir. Bunun nedeni oksihemoglobin ve daha çok kan taşıması olacaktır. Cilt tipine bağlı olarak kılcal damar tedavisi seans sayısı 3 yad a 4 olabilir. 1 ile 2. Seanstan itibaren olumlu etkiler gözlenmeye başlar. Şiddetli yüz kızarıklığı olanlarda ise tedavi sonrasında 3 ya da 6 ayda bir hastanın seanslarının tekrarlanması önerilir.

Kılcal Damar Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Kılcal damar tedavisi bu şekilde sorunu olan herkese uygulanabilir. Sadece kalp pili taşıyan, epilepsi hasaları, kanama bozukluğu olanlar, gebelere uygulanmaz. Bu alandaki kişiler dışında her ten rengine ve yaş grubuna lazerle yüzde kılcal damar tedavisi uygulanabilir. Uygulama sonrasında güneş koruyucu kullanılması önemlidir. Özellikle güneşin dil olduğu öğlen saatlerinde güneşte kalınmamalıdır. Şapka kullanımı da önerilmektedir. Uygulamayı yaptıranlarda hafif kabarma, küçük kabuklanma ve kızarıklık gibi şikayetler görülebilir. Bunlarda birkaç güç içerisinde geçmektedir. Tedavilerde hafif ağrı hissiyatı olabiliyor. Ancak kılcal damar tedavisi boyunca hissedilebilen bu ağrılar geçicidir.

 

Dermatolog Doktor Fatma Yıldız'a
Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım