Leke-Tedavisi

Leke Tedavisi

Leke tedavisi ile cilt lekelerinin giderilmesi sağlanır. Günümüzde oldukça yaygın olan cilt lekelerinin nedenleri arasında enfeksiyonlar, döküntüler, pigmentasyon bozuklukları ve doğum lekeleri yer alır. Bazı tür lekeler tıbbi yardım gerektirmeyebilir. Sadece estetik olarak yapılacak müdahalelerle istenilen görüntü elde edilebilir. Dış etkenlerle oluşan, yaşla ya da doğuştan oluşan her türlü leke tedavisi uygulaması için kış ayları daha uygundur. Lekeler ne kadar yeni ise yapılan tedavi de o ölçüde başarılı olur. Leke tanısı olan hastalar bilinçli olmalıdır. Genel olarak lekelerin tekrarlama ihtimali bulunur. Bu nedenle cildin korunması önemlidir. Lekenin derinliğine ve cilt yapısına göre leke tedavisi çeşidi belirlenir.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Leke tedavisi öncesinde lekenin meydana geliş nedeni uzman bir dermatolog tarafından belirlenmelidir. Leke oluşumunu tetikleyen faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Özellikle ciltte kaşıntı, kızarıklık gibi problemler varsa lazer, PRP, kimyasal peeling ve mezoterapi kullanılabilir. Çoğunlukla leke tedavileri için tek bir yöntem yeterli olmaz. Kombine şekilde kullanılan yöntemlerin yanında antioksidan ve güneş kremleri takviyeleri ile de tedaviler desteklenebilir. Belirlenen yöntem kullanılır ve iyileşme sağlanabilir. Ancak leke tamamen yok edilse bile leke sorunu kronik hastalıklar tarzında olduğu için tekrar edebilir. Pek çok leke tedavisi yöntemi ile hücre yenilenmesi sağlanır. Bu şekilde leke giderilir.

Leke Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

Leke tedavisi yöntemleri arasında mezoterapi, antioksidan ve leke açıcı olarak kullanılabilir. İnce iğnelerle deri altında enjekte edilerek uygulanan bu tedavi yöntemi lekenin tekrarını önlemek için cilt dokusunu sağlamlaştırır. Hyalüronik asit, aminoasit, vitamin içeren mezoterapi ürünleri ile de devam tedavileri yapılabilir. Prp ile leke tedavisi işlemi yapılabilir. Bu yöntemde hastanın kendi kanından hazırlanan enjeksiyon bulunur. Tedavi edilecek bölgeye uygulanan bu yöntem ile cilt yenilenir ve aydınlanır. Kimyasal peeling yönteminde ise cildin üst katmanı hafifçe soyulur ve hücrelerin pigment sentezi baskılanır. Bu şekilde hücre yenilenmesi sağlanır. Hücrelerin melamin yapımını engellemek için leke açıcı kremlerde kullanılabilir. Sadece güneş lekesi tedavisi içerisinde muayene olmadan ciltlere herhangi bir uygulama yapılmamalıdır. Cilde uygun olmayan ürünlerin kullanılması daha çok lekeye neden olabilir.

 

Dermatolog Doktor Fatma Yıldız'a
Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım